Napjainkban már teljesen normális dolognak számít, ha valaki a hagyományos izzókat LED égőre cseréli. Manapság egy lakás energiatakarékos kialakításához szinte az első helyen szerepel az energiatakarékos, LED fényforrások használata.
Fényét elektromos áram által felizzított volfrám szál adja. Az izzólámpát gyakran égőnek, vagy villanykörtének is nevezik. A hagyományos izzók esetében nem tudtuk megkülönböztetni a különböző színárnyalatokat és a színvisszaadása megszokott, elfogadott. Az izzók élettartama általában 1000 óra. A hagyományos izzók 1 Watt fogyasztás mellett mintegy 16 Lument adnak le.
A hagyományos izzótól annyiban tér el, hogy az izzószálat kisméretű – többnyire – kvarcüvegből készült búra veszi körül, amelyben valamilyen semleges gáz és kis mennyiségű halogén elem (jód, bróm) található. A halogén elemek jelenléte növeli az élettartamát és fényhasznosítását, ez azt jelenti, hogy alacsonyabb fogyasztás mellett nyújtják a hagyományos izzók által nyújtotta fényerőt.
Működési elve azonos a hagyományos izzóéval, csak az alakja más. Kis mértékben ugyan, de tartalmaznak gáz halmazállapotú higanyt, ami sem alapesetben, sem használat közben nem szivároghat az izzóból. Nagy előnye a hosszú élettartam és az energiatakarékosság. Használatukkal akár 80% energiát is megtakaríthatunk a hagyományos izzókhoz képest. A mai minőségi kompaktok üzemideje 6-12 ezer üzemóra közötti értékben mozog.
Mi az a LED? – a LED, magyarul fénykibocsátó dióda, ami a rákapcsolt egyenfeszültség hatására fényt bocsát ki. Téves megnevezés az izzó, mert a LED nem izzik, hanem világít. A fényforrások legkedveltebb típusa, köszönhetően rendkívül alacsony fogyasztásuknak és a nagyfokú fényhasznosításuknak. Alacsony a hőtermelése és nagyon hosszú az élettartama, ami akár 40 – 100 ezer üzemóra között mozog. A LED izzók 1 Watt fogyasztás mellett 80-100Lument adnak le, sőt a mai modern technológiával készült LED izzók még többet is. A LED – eket is a hagyományos izzónak megfelelő házban helyezik el és szabványos foglalatokkal (E14, E27, GU10, G9 stb.) látják el.
A sugárzási szög alatt azt a szöget értjük, melyet megvilágít a lámpatest. A megadott sugárzási szögön kívüli területeken a fényerő csökken, ezért látjuk ugyan a fényt, de a tér nincs megvilágítva (eléggé gyenge).
A lámpatest amikor minden irányba szórja a fényt, akkor 360°-os sugárzási szögről beszélünk. Ha a lámpatest keskeny fénysugarat bocsájt ki, akkor 8° -os a fényszórása.
A lámpatest optikája szerint a fény vagy fókuszál vagy szétszóródik a térben. A megfelelő lencse használatával, a dióda által kibocsájtott fény 45° alatti sugárzási szöge esetében, erősebb fényáramot érhetünk el pl. 8° alatt, amely messzebbre is világít.
Fókuszált fény: az azonos fényerő (watt) és fénymennyiség (lumen) esetében erősebb és összpontosítottabb fényt kapunk. Ha csak egy konkrét felület megvilágításáról van szó, pl. tábla, akkor a megfelelő sugárzási szög kiválasztásával a 30W-os reflektor helyett elég lesz 20W-os is, szűkebb sugárzási szöggel.
Szórt fény: ha a lámpatestek távolabb helyezkednek el egymástól, akkor a teljes megvilágítás érdekében hasznosabb szélesebb sugárzási szöggel rendelkezőt választani. Ebben az esetben a világításhoz magasabb fényerőre van szükség (több lumen, több watt), de kevesebb lámpatestre. A szélesebb sugárzási szöggel rendelkező lámpatestek zavarhatják a láthatóságot.
Katarína, mint marketinges, a legkreatívabb munkatársunk, aki minden energiáját cégünk reklámozására fordítja, weboldalunkat folyamatosan újítja. Neki köszönhetjük a Magazín és a Hasznos tanácsok szekciót is, ahol érdekes dolgokat tudhat meg a világítás történetéről és hasznos tanácsokkal látjuk el, ami a lámpa választást illeti.